Mistrzostwa Świata w Karate – Oliwia Sosin podwójną złotą medalistką

W dniach 17-18 maja 2024 w Kandzie w malowniczym Montrealu rozegrano V Wagowe Mistrzostwa Świata Full Contact Karate – Dageki 2024, w których udział wzięło ponad 600 zawodników z Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Europy reprezentujących kontaktowe karate różnych organizacji.

Impreza stała na bardzo dobrym poziomie sportowym i organizacyjnym a walki prowadzono aż na 9 matach. Pomimo iż całościowo ton nadawali Kanadyjczycy i Amerykanie to jednak polska, dziewięcioosobowa reprezentacja spisała się znakomicie zdobywając łącznie aż 7 medali (3 złote, 1 srebrny i 3 brązowe).

Dwoje Łodzian Oliwia Sosin i Adam Sochan, zawodnicy Łódzkiego Klubu Oyama Karate Neko, wchodziło w skład reprezentacji narodowej. I to właśnie największą chwałę Polsce, przyniosła Oliwia która walcząc w kategorii U-16 bezdyskusyjnie wywalczyła złoto w kategorii Kata oraz złoto w kategorii Kumite.

A nie było łatwo.
W pierwszej walce wylosowała czarnoskórą zawodniczkę z brązowym pasem. Oliwia dość szybko zaczęła dominować na macie i w efekcie po zdobyciu Waza-Ari przez mocne kopnięcie frontalne na korpus, przeciwniczka poddała walkę.
W rundzie półfinałowej przeciwniczką Oliwii była zawodniczka gospodarzy z czarnym pasem, i choć czarny pas nie wzbudził strachu w naszej łodziance, to jednak trzeba przyznać, że ta walka była najcięższa. Dopiero dogrywka i czyste trafienie w głowę zadecydowała o wygranej Polki.
Natomiast w walce o złoto Oliwia była niczym rozpędzony Pitbull, i finał wygrała w ciągu 30 sekund prze dwa „soczyste” kopnięcia w głowę.

Drugi reprezentant Adam Sochan, walczący w kategorii U-18 w walce o wejście do półfinału, trafił na zawodnika gospodarzy z czarnym pasem. Pomimo bardzo dobrej walki, którą zdecydowanie prowadził, m.in trafiając kopnięciami czysto rywala w głowę, przegrał niejednogłośną decyzją sędziowską, z jak się później okazało zwycięzcą kategorii.
Szalenie miłym akcentem był szacunek rywali okazywany naszym zawodnikiem. Przyjemnie było patrzeć jak po walkach zawodnicy m.in. z USA, Kanady czy Brazylii, wesoło rozmawiają wymieniając doświadczenia z Polakami, gratulując walki, podpytując o ulubione techniki, jak często trenują, od kiedy itp.

Dla nastoletnich zawodników Łódzkiego Klubu Oyama Karate Neko, wejście w skład kadry narodowej, i możliwość startu za oceanem to niesamowite wyróżnienie. Możliwość stoczenia walk z orzełkiem na rękawie, to niesamowite przeżycie.

Choć warto wspomnieć, że nie jest to pierwszy start za granicą naszych zawodników. Zarówno Oliwia jak i Adam rok wcześniej stawali na podium w międzynarodowych Mistrzostwach Belgii.
Zdobycie przez Oliwię podwójnego złota to największy sukces w jej sportowej karierze.
Jest to dobitne potwierdzenie, że pracowitość w połączeniu ze znakomitymi metody treningowymi przynoszą wymierne efekty.

Nasza ekipa oczywiście podczas pobytu i aklimatyzacji miała czas zarówno na treningi jak i na zwiedzanie Montrealu (i oczywiście zakupy), a po turnieju, cała polska reprezentacja została zaproszona na Sayonarę, gdzie dobre humory dopisywały zarówno młodym, i tym nieco starszym, ale przyznajmy uczciwie, to Hiszpanie wiedli prym w zabawie.

Serdecznie gratulujemy i jesteśmy szalenie dumni z obojga naszych zawodników.

OSU!