Styl Oyama Karate

Twórcą naszego stylu jest Wielki Mistrz Shigeru OYAMA, 10 dan (na zdjęciu Soshu z szefem naszego klubu, Adamem Sochanem, podczas promocji na stopień mistrzowski po egzaminie w Jeleniej Górze) – legenda światowego karate. Po kilkudziesięciu latach praktyki i studiów nad dalekowschodnimi systemami walki stworzył neoklasyczną dyscyplinę, opartą z jednej strony na japońskiej tradycji karate, z drugiej strony na najbardziej skutecznych i sprawdzonych formach walki.

Shigeru Oyama w ciągu swojej przeszło 60-letniej kariery zasłynął m.in.: zwycięskimi pełnokontaktowymi walkami ze 100 kolejnymi czarnymi pasami, pokazami łamania kantem dłoni stosów bloków lodowych, a także demonstracjami zbijania gołymi rękami klingi ostrego miecza samurajskiego w chwili zadawanego cięcia.

Soshu Oyama szkolił wielu aktualnych liderów międzynarodowych organizacji karate oraz zdobywców mistrzostw świata i kontynentów. Jak podkreśla Hanshi Jan Dyduch

Shigeru Oyama to przede wszystkim wspaniały mistrz i nauczyciel. Skromny, pracowity, cierpliwy i wyrozumiały człowiek. Umie nie tylko oceniać, ale także uważnie słuchać.

Jak twierdził, bardzo dużo uczył się od swoich uczniów i współpracowników. Nie szukał władzy ani taniej popularności. Raczej stronił od polityki, ale w najważniejszych sprawach dla kontaktowego karate w świecie jego opinia – jako najwybitniejszego ucznia Masutatsu Oyamy – miała ogromne znaczenie. Jest autorem wielu filmów szkoleniowych oraz książek, m.in. znakomitej pozycji ,,Perfect Karate”.

Styl OYAMA jest rozwijany pod kątem sztuki i samoobrony oraz w kontaktowej formule sportowej (knockdown i semi-knockdown – bez atakowania głowy rękami oraz full contact – t.j. z atakiem rąk w rękawicach na głowę). Shigeru Oyama odrzucił doktrynę walki wziętą z Goyu-ryu i Kyokushin, wprowadzając szybkie przemieszczanie się, wyprzedzanie ataku przeciwnika i zejścia z linii ciosu wraz z równoczesnym kontratakiem. Takiej filozofii walki podporządkował cały system szkolenia. Zmienił niektóre bloki, uderzenia oraz formy, rozwinął pracę nóg i położył duży nacisk na rotacyjną pracę ciała.

Autorskie kihon kata stanowią pomost pomiędzy uczeniem podstaw, a realną walką. W połączeniu z innymi zaawansowanymi ponadstylowymi formami, uznanymi za klasykę karate, jak np. Seienchin czy Kanku-dai, kihon kata tworzą reprezentatywny obraz kształtowania się kontaktowego karate na przełomie XX i XXI wieku. Są przedmiotem studiów, praktyki oraz jednym z najważniejszych czynników pozwalających pojmować styl Oyama również jako sztukę walki.

Zaawansowani karatecy praktykują także ćwiczenia i kata z bronią (Bo, Tonfa i Sai). Kata jak i formy z bronią są dodatkowo wykonywane w formie rywalizacji sportowej. W stylu Oyama obowiązuje autorski system szkolenia dzieci, dostosowany do ich możliwości psychicznych i fizycznych oraz oryginalny model szkolenia młodzieży i dorosłych. Stawia on w pierwszym rzędzie na praktyczne korzyści wynikające z uprawiania karate – dobre zdrowie, poczucie bezpieczeństwa oraz systematyczne kształtowanie charakteru ćwiczącego.

Shigeru Oyama zmarł 15 lutego 2016 r. w Nowym Jorku.

Źródło: http://oyama-karate.pl

Shigeru, a Masutatsu Oyama

Twórca stylu Oyama Karate był uczniem założyciela Kyokushin Karate, Masutatsu Ōyamy (jap. 大山倍達). Nie wszyscy wiedzą, że Sosai Masutatsu w rzeczywistości był Koreańczykiem i nazywał się Choi Yong-i.

Po przybyciu do Japonii przyjął japońskie nazwisko Ōyama od małżeństwa pochodzenia koreańskiego, które się nim zaopiekowało. Miało ono dwóch synów: późniejszego Soshu Shigeru i Yasuhiko, który jest dziś szefem World Oyama Karate w USA.

Twórca stylu Kyokushin, Masutatsu Oyama i - jak wynika z dedykacji - jego najlepszy uczeń, założyciel Oyama Karate - Shigeru Oyama.